Liberecko ve stínu sopek

Muzeum Rumburk

trvá do

Výstava Muzea Českého ráje v Turnově a České geologické služby

Nová výstava Muzea Českého ráje v Turnově a České geologické služby Liberecko ve stínu sopek byla dne 11. dubna 2019 za přítomnosti autorů úspěšně zahájena v rumburském muzeu.

Po vyčerpávajícím úvodním slovu Mgr. Renaty Procházkové, geologa muzea Českého ráje v Turnově Mgr. Jana Bubala a předního českého vulkanologa Mgr. Vladislava Rappricha, Ph. D. byla zahájena „neplánovaná“ komentovaná prohlídka výstavní síně.

Teoretický výklad byl přesně přizpůsoben okruhu zájmu návštěvníků. Na televizní obrazovce byla spuštěna 3D animace geologického vývoje Trosek a Kamenického vrchu u Zákup. Sami návštěvníci si mohli animaci s rozšířenou realitou spustit díky stažené aplikaci na chytrém mobilním telefonu, což velká část na místě vyzkoušela. Výstava je velmi přínosná pro popularizaci geologie.

Výstava představuje šest sopečných útvarů, které jsou reprezentativními příklady typů vulkanismu charakteristického pro Liberecko. Modely a popisy sopek doplňují vzorky hornin, ze kterých jsou tvořeny, a nechybí ani animace znázorňující typy sopečné činnosti.

Je možné zakoupit tři různé brožurky Výpravy do geologické minulosti (Kamenický vrch, Trosky a Bořeň ), ve kterých se podařilo moderním způsobem propojit četbu a mobil. Ve výsledku si každý může po načetení QR kódu otáčet modelem vulkánu, zoomovat, podívat se přímo do kráteru. Cena jedné brožurky je 35,- Kč.

V době konání výstavy se uskuteční i doprovodné akce, například komentované prohlídky, přednášky či dokonce exkurze do terénu. Jejich termín bude určen začátkem měsíce června.

Muzeum hostí putovní výstavu do podzimu.