Betlémy
Čtyři minuty před desátou hodinou dopolední se otevřely dveře rumburského muzea a vstoupila první návštěvnice vernisáže vánoční výstavy betlémů a tradičního řezbaření. Během dne na tři sta přišedších mohlo žasnout nad nádhernými výtvory vonícími dřevem mistrů řezbářů, nad něžnou paličkovanou krajkou, kouzelnými papírovými vánočními hvězdami či adventními vazbami.
Ve vánočně vyzdobeném muzeu, kde zůstávají ozdobou nepřekonatelná betlémářská díla Dominika Rudolfa, Franze Xavera Schütze či Floriana Liebsche, návštěvníci mohou obdivovat restaurované torzo proslulého Kiesslichova pohyblivého betlému, jež býval kdysi evropsky raritní chloubou Rumburku. Vedle historických prací jsou prezentována současná díla. V tomto roce se mohou návštěvníci potěšit poetickým betlémem děčínského řezbáře Ing. Vladimíra Cejnara či keramikou mikulášovické umělkyně Simony Machorkové, betlémy, vyrobenými dětmi ze ZŠ Chřibská, skautským betlémem a dalšími betlémy z muzejní sbírky. Spolek jiříkovských betlémářů zapůjčil papírové betlémy výtvarnice Jany Moštkové.
Na "Řezbaření v muzeu" přijali pozvání: Jaroslav Blažek z Rumburku, Jiří Cóbl z Rumburku, Jiří Martínek z Panského, Bohumil Tománek z Nového Boru, Josef a Roman Liščákovi z Rumburku, manželé Havlíčkovi z Mikulášovic, Ladislav Süss a také řezbář pan K. Lis z Polska. Umění paličkářské zastala Bělinka Dlouhá z Varnsdorfu. Adventní vazby tvořila Kateřina Tomeková. Návštěvníci si mohli zakoupit papírové betlémy z nakladatelství Libuše a Roman Horáčkovi z Varnsdorfu. V andělských dílničkách tvořily děti andílky.
Těšíme se na Vaši návštěvu a věříme, že zručnost našich místních Mistrů vnese radost do dní nastávajícího adventu a návštěva vánoční výstavy betlémů Vás potěší.
Výstavu betlému můžete navštívit do 31. ledna 2020.